Enjoy the 4 Elements Film Festival twice a year - the summer and the winter edition!

Programme

Wednesday

Amfiteáter 21:00 Bad Times at the El Royale
(Bad Times at the El Royale, Drew Goddard, US, 2018, 140 min., OV + CS)

Thursday

Kino Akademik 10:00 Dialogues 20 40 60
(Dialóg 20, 40, 60, Jerzy Skolimowski, Peter Solan, Zbyněk Brynych, CS, 1968, 77 min., OV)
Kino Akademik 13:00 The Double Life of Véronique
(La double vie de Véronique, Krzysztof Kieślowski, FR/PL/NO, 1991, 98 min., OV + CS)
Kino Akademik 16:00 3 + 2 + 1 = Film Programme
(collective of directors, CS, 1963 – 1989, 83 min., OV)
Art Cafe 17:30 Exhibition: The Stolen Gallery - Matúš Lányi
(vernisage)
Art Cafe 18:00 Lecture: Pavel Klusák: Bees Buzz Between A and G#: Music of the Climate
(part of the field recording workshop UŠAMI, in Czech language)
Kino Akademik 18:30 78/52
(Alexandre O. Philippe, US, 2017, 91 min., OV + CS)
Amfiteáter 21:00 Four Lions
(Four Lions, Chris Morris, UK, 2010, 101 min., OV + CS)
Eleuzína 23:00 Two Nil
(Dva nula, Pavel Abrahám, CZ, 2012, 108 min., OV + ES)

Friday

Kino Akademik 10:00 The Seventh Day, the Eighth Night
(Den sedmý - osmá noc, Evald Schorm, CS, 1969, 104 min., guest: Michal Bregant)
KC 11:30 66 Scenes from America
(66 scener fra Amerika, Jørgen Leth, DE, 1982, 39 min., OV, guest: Diana Tabakov)
Centrum mesta 12:00 Exhibition: Wandering Gallery
(till 18:00)
Kino Akademik 12:30 71 Fragments of a Chronology of Chance
(71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls, Michael Haneke, DE/AT, 1994, 96 min., OV + ES + CS)
KC 13:00 Big Bad Fox and Other Tales...
(Le grand méchant renard et autres contes… Patrick Imbert, Benjamin Renner FR, BE, 2017, 83 min., ND
+ prefilm: The Kite
(Šarkan, Martin Smatana, CZ/SK/PL, 2019, 13 min., ND, guest: Peter Badač)
Kino Akademik 14:30 3/4
(Ilian Metev, DE/BG, 2017, 82 min., OV + ES + CS)
Malé KC 15:30 The open fine arts workshop
(4 Elements for Kids)
KC 16:30 Computing Images
(collective of directors, 2004 – 2018, 80 min., OV, guest: Andrea Slováková)
Eleuzína 18:00 Discussion: Media in the Era of Ones and Zeros
(in Slovak language)
Kino Akademik 18:30 Forman vs. Froman
(Helena Třeštíková, Jakub Hejna, CZ, 2019, 78 min., OV + ES + CS)
Amfiteáter 21:00 Prague Five
(Pražská pětka, Tomáš Vorel, CS, 1988, 97 min., OV)
Kino Akademik 23:30 Audiovisual performance: Labodoble: There Must Be Some Way Out of Here
Kafe & Klub Spojár 23:59 Other Visions Launch Party
(The launch of the new edition of the Other Visons competition, DJs Three Zeros)

Saturday

Malé KC 10:00 The animation workshop
(4 Elements for Kids)
Kino Akademik 10:30 Paper Soldier
(Bumažnij soldat, Alexei German jr., RU, 2008, 118 min., OV + ES + CS)
Námestie svätej trojice 12:00 Exhibition: Wandering Gallery
(till 18:00)
KC 12:00 Zéro de Conduit
(Zéro de conduite: Jeunes diables au collège, Jean Vigo, FR, 1933, 44 min., OV + CS)
Kino Akademik 13:00 Watchmaker's Apprentice
(Hodinářův učeň, Jitka Rudolfová, CZ/SK, 2019, 100 min., OV, filmmakers present: director Jitka Rudolfová, actors Jana Plodková, Dana Droppová, Michal Balcar and costume designer Marek Cpina)
Kino Akademik 15:30 Battle for Life
(Bitva o život, Miroslav Janek, Vít Janeček, Roman Vávra, CZ, 2000, 88 min., OV, filmmaker present: Richard Němec)
KC 16:00 Ka-Boom!
(Tresky plesky, Veronika Kocourková, SK, 2018, 60 min., OV, filmmaker present: Veronika Kocourková)
Art Cafe 17:00 Discussion: KapiTalks: Numbers in the Independent Culture
(in Slovak)
KC 17:30 The Postman Always Rings Twice
(Tay Garnett, US, 1946, 113 min., OV + CS)
Kino Akademik 18:30 The Sound Is Innocent
(Johana Ožvold, CZ/FR/SK, 2019, 68 min., OV + CS, filmmaker present: Johanna Ožvold)
Banská St a nica 20:00 De/posium 2019
(the presentation fo the artworks)
Amfiteáter 21:00 Hedwig and the Angry Inch
(John Cameron Mitchell, US, 2001, 95 min., OV  + CS)
Kafe & Klub Spojár 23:00 Party: Saturday Night Fever
(Dj Johana Oz, Dj Wild Oscar)
Art Cafe 23:00 Concert: Čau Čau

Sunday

Kino Akademik 11:00 The Murderer Lives at 21
(L'assassin habite... au 21, Henri-Georges Clouzot, FR, 1942, 85 min., OV + ES + SS)
Kino Akademik 13:00 Memento Stella
(Takaši Makino, JP/HK, 2018, 60 min., ND)
KC 14:00 Prezentácia výsledkov tvorivej animačnej dielne Detských 4 živlov
(Animation workshop presentation - 4 Elements for Kids)
KC 14:30 The Iron Giant
(Brad Bird, US, 1999, 84 min., CD)
Kino Akademik 16:00 The Third Generation
(Die Dritte Generation, Rainer Werner Fassbinder, DE, 1979, 110 min., OV + ES + SS)
Kino Akademik 18:30 The Ballad on the Seven Hanged
(Balada o siedmich obesených, Martin Hollý, CS, 1968, 61 min., OV)
Amfiteáter 21:00 Hidden Figures
(Theodore Melfi, US, 2016, 127 min., OV + CS)
  • Vysvetlivky/Explanatory: OV - originálna verzia/original version, SS - slovenské titulky/Slovak subtitles, CS – české titulky/Czech subtitles, ES - anglické titulky/English subtitles, CD - český dabing/Czech dubbing, SD - slovenský dabing/Slovak dubbing, EV – v angličtine/in English, ND - nemá dialógy/no dialogues