4 Elements - Film Seminar

Programme

Wednesday

Amfiteáter 21:00 The End of a Priest
(Farářův konec, Evald Schorm, CS, 1969, 96 min., OV)

Thursday

Kino Akademik 10:00 The Magician
(Ansiktet, Ingmar Bergman, SE, 1958, 101 min., OV + CS) 
short film: The Mass 
(Dušan Hanák, 1967, CS, 12 min., OV)
Kino Akademik 12:30 Stations of the Cross
(Kreuzweg, Dietrich Brüggemann, DE, 2014, 107 min., OV + CS)
Malé KC 14:30 Paul Rieth: Lecture about Crowdfunding
(EV)
Kino Akademik 16:00 Experiment Spiritual
(1957 - 1984, 44 min., OV)
KC 16:30 A Mere Breath
(Doar o răsuflare, Monica Lăzurean-Gorgan, RO, 2016, 67 min., OV + SS
The film will be introduced by the director.)
Art Cafe 17:30 The Stolen Gallery: Faith
(opening)
Kino Akademik 18:00 The Milky Way
(La voie lactée, Luis Buñuel, FR/IT, 1968, 110 min., OV + SS)
KC 18:30 Nostalgia for the Light
(Nostalgia de la luz, Patricio Guzmán, FR/DE/CL, 2010, 90 min., OV + ES)
Amfiteáter 21:00 The Omen
(The Omen, Richard Donner, US, 1976, 111 min., OV + SS)
short film: Alas for the One through Whom the Umbrage Comes 
(Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení, Přemysl Freiman, 1950, CS, 12 min., OV)
Libressobar 23:00 Concert – Möbius
(Pozor, koncert presunutý do Libressobaru!)

Friday

Kino Akademik 10:00 Divine Intervention
(Yadon ilaheyya, Elia Suleiman, FR/MA/DE, 2002, 92 min., OV + CS)
KC 10:30 Reliable Selection of Fest Anča
(2014 - 2016, 77 min., OV + ES
The screening will be introduced by the PR manager of the Fest Anča Marek Suchitra.)
Kino Akademik 12:00 About Era and Faith
(CS, 1954 - 1969, 68 min., OV
The screening will be introduced by the film historian Eva Filová.)
KC 13:00 Spirited Away
(Sen to Čihiro no kamikakuši, Hajao Mijazaki, JP, 2001, 124 min., MP 12, CD)
Kino Akademik 14:00 Opening Night
(Opening Night, John Cassavetes, US, 1977, 144 min., OV + CS)
KC 15:30 Little Harbour
(Iveta Grófová, SK/CZ, 2017, 85 min., MP 8, OV + ES
The screening will be introduced by the producer of the film, Katarína Krnáčová.
Short film: 39 Weeks, 6 Days
(Joanna Koźuch, Boris Šíma, SK, 2017, 8 min., MP 8, OV + ES)
Galéria Schemnitz 17:00 Gambling, Gods and LSD
(Gambling, Gods and LSD, Peter Mettler, CA/CH, 2002, 180 min., OV + ES)
Kino Akademik 17:30 A Serious Man
(A Serious Man, Ethan Coen, Joel Coen, US/GB/FR, 2009, 106 min., OV + CS)
KC 18:00 Czech Allah
(Zuzana Piussi, CZ, 2016, 91 min., OV + ES
The screening will be introduced by the director Zuzana Piussi.)
Amfiteáter 21:00 The White World According to Daliborek
(Svět podle Daliborka, Vít Klusák, CZ/SK/GB, 2017, 105 min., OV + ES
The film will be introduced by the director Vít Klusák, the producer Peter Kerekes and the distributor Peter Novák (Bonton Film).)
Art Cafe 22:00 DJ Ricky Fitz and special guest
(party)
Starý zámok 23:30 Tabu: A Story of the South Seas
(Tabu: A Story of the South Seas, F. W. Murnau, US, 1931, 86 min., ND + ES 
The screening of a silent film accompanied by the live performance of Ivana Mer.)

Saturday

Kino Akademik 10:00 Original Bliss
(Gleißendes Glück, Sven Taddicken, DE, 2016, 101 min., OV + ES + CS)
KC 11:00 Moravia, Beautiful Land
(CZ, 2015 - 2016, 74 min., OV
The screening will be introduced by Martin Mazanec, the cheif programmer of the PAF Festival Olomouc.)
Kino Akademik 12:30 Manifesto
(Julian Rosefeldt, DE/AU, 2015, 95 min., OV)
KC 13:00 The Tots
(Vanda Raýmanová, Michal Struss, SK, 2016, 48 min., MP, OV
The screening will be introduced by the creators of the series, Vanda Raýmanová, Michal Struss and Jozef Just.)
Rubigall 14:30 Open Creative Workshop of 4 Elements for Kids
Art Cafe 14:30 Discussion with the creators of the movie The White World According to Daliborek
(OV)
Kino Akademik 14:30 Brno 16
(1984 - 2012, 71 min., OV 
The screening will be introduced by the chief programmer of the festival Brno 16, Miloš Henkrich.)
KC 15:00 Le Quattro Volte
(Le quattro volte, Michelangelo Frammartino, IT/DE/CH, 2010, 88 min., OV + CS)
Kino Akademik 16:30 Zero
(Gyula Nemes, HU/CZ/DE, 2015, 83 min., OV + ES + CS
The screening will be introduced by the director Gyula Nemes.)
KC 17:30 My Life as a Zucchini
(Ma vie de Courgette, Claude Barras, CH/FR, 2016, 66 min., MP 10, OV + SD
The film will be accompanied by the live dubbing to Slovak by Kamil Kollárik and Henrieta Kolláriková.)
Art Cafe 18:00 Concert - NE:BO:DAJ
Kino Akademik 19:00 The Son of Joseph
(Le fils de Joseph, Eugène Green, FR/BE, 2016, 114 min., OV + ES + CS)
Amfiteáter 21:30 Two Lottery Tickets
(Două lozuri, Paul Negoescu, RO/ES, 2016, 86 min., OV + ES + SS)
Art Cafe 22:00 DJ Ricky Fitz and special guest
(party)
Kafe & Klub Spojár 23:00 Saturday Night Fever
(party)

Sunday

Kino Akademik 11:00 Superworld
(Superwelt, Karl Markovics, AT, 2015, 120 min., OV + ES + SS)
Malé KC 13:00 Lecture about Video Games - 4 Elements for Kids
(OV)
Kino Akademik 14:00 Aguirre, the Wrath of God
(Aguirre, der Zorn Gottes, Werner Herzog, DE, 1972, 95 min., OV + ES + CS)
KC 14:30 Prezentácia Animačného workshopu Detských 4 živlov
(after the presentation: The Oddsockeaters 
(Lichožrouti, Galina Miklínová, CZ, 2016, 83 min., MP, OV)
Kino Akademik 16:00 Mother Joan of the Angels
(Matka Joanna od Aniołów, Jerzy Kawalerowicz, PL, 1961, 103 min., OV + ES + SS)
Kino Akademik 18:30 Silent Souls
(Ovsjanki, Alexej Fedorčenko, RU, 2010, 78 min., OV + ES + SS)
Amfiteáter 21:00 We Have a Pope
(Habemus Papam, Nanni Moretti, IT/FR, 2011, 102 min., OV + CS)
  • Vysvetlivky/Explanatory: OV - originálna verzia / original version, SS - slovenské titulky / Slovak subtitles, CS – české titulky / Czech subtitles, ES - anglické titulky / English subtitles, CD - český dabing / Czech dubbing, SD - slovenký dabing / Slovak dubbing, EV – v angličtine / in English